W trakcie poszukiwań udało się natrafić na kilka ciekawych źródeł, które dotyczyły w szczególności hrabiów Sokolnickich.
Pierwszym Sokolnickim, który uzyskał tytuł hrabiowski był Celestyn Wojciech Caliopus Sokolnicki herbu Nowina, generał adiutant króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, stolnik poznański, poseł na sejmy, kawaler oredu św. Stanisława i Orderu Orła Bialego. Tytuł hrabiowski został mu przyznany przez Króla Prus Fryderyka Wilhelma III w 1811 lub 1817 roku.
Był właścicielem Kuklinowa, Rojewa, Packi, Lipowca i Rzemiechowa. W pewnym czasie był także właścicielem miasta Piaseczno, wsi Góra oraz folwarków Talary i Ługi w powiecie kościańskim, które sprzedał i kupił wsie: Brenno, Zaborowo, Wijewo, Śmieszkowo i Potrzebowo. Podobnie było z własnością Wziąchowa w powiecie pyzdrskim i Małgowa w powiecie kaliskim oraz z obszarami wokół Pogorzeli w powiecie krotoszyńskim, Smuszkami w powiecie wschowskim oraz Borowem (wieś Borowo) i Jarogniewicami koło Czempinia.
Za udział w pierwszym powstaniu wielkopolskim 1794 roku władze pruskie miały mu zarekwirować majątek i nałożyć wysoką karę finansową. Gdy Napoleon wkraczał do Poznania w 1806 roku, Celestyn Sokolnicki witał go w imieniu szlachty.
Celestyn urodził się w 1752 roku w Kuklinowie lub Ceradzu koło Buku*, był synem Kazimierza i Katarzyny z Walknowskich. W 1782 roku poślubił w Poznaniu Urszulę Golińską, córkę Antoniego, Podczaszego Gnieźnieńskiego i Anny z Błociszewskich. Miał z nią kilkoro dzieci, wśród których odnajdujemy Józefa, właściciela dóbr Jarogniewice, które wniosła w posagu jego matka. Hrabia Józef z Jarogniewic, według przekazów, miał ten majątek przegrać w karty (miał być licytowany), jednak oststecznie został on sprzedany w latach 20. XIX wieku rodzinie Żółtowskich.
Józef poślubił Sewerynę Mycielską, córkę Stanisława, pułkownika wojsk napoleońskich, z którą miał kilkoro dzieci, a wśród nich Józefa Walentego Sokolnickiego (1820-1866).
Józef Walenty z Wziąchowa w 1846 roku poślubił Kordulę (wł. Annę Kordulę) Żerońską, córkę Leona i Antoniny z Suchorzewskich, dziedziców dóbr Grodziszczko i Brzoza w parafii Niepruszewo. W następnych latach byli oni posesorami dóbr Brzozy.
Synem Józefa Walentego i Korduli z Żerońskich był urodzony w Grodziszczku w 1850 roku Michał Walenty Sokolnicki. W 1877 roku poślubił on w Warszawie Helenę Wąsowicz, córkę Juliana i Józefy Zawadzkiej. W tym samym roku w Warszawie** przyszła na świat ich córka Stanisława Maria, która w 1903 roku poślubiła w Żyrardowie Adolfa Melchiora Szlezyngiera. Jej ojciec, Michał Sokolnicki opisany został wówczas jako oficjalista. Adolf i Maria po ślubie zamieszkali w Stacji Miechów (Miechów-Charsznica), w majątku zakupionym wcześniej przez Adolfa.
* Encyklopedia PWN podaje jako rok urodzenia 1745.
**W jej akcie małżeństwa błędnie zapisano, że urodziła się w Żyrardowie.
Kupiec - według słownika SB Lindego - człowiek bawiący się handlem. Ciekawe wyjaśnienie.
https://krotoszyn.naszemiasto.pl/celestyn-sokolnicki-adiutant-krola-z-naszych-ziem/ar/c1-3953398 - dostęp 5.02.2024.